Urząd Gminy w Grucie zaprasza wszystkich mikroprzedsiębiorców na spotkanie informacyjne dotyczące zasad przesyłania jednolitych plików kontrolnych, które odbędzie się dnia 29 listopada 2017 r., o godz. 10.00 na Sali Narad Urzędu Gminy.
Poniżej zamieszczamy podstawowe informacje dotyczące obowiązku przesyłania jednolitych plików kontrolnych:
JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców od 2018 roku
- Podatnicy VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K od 1 stycznia 2018 r. będą obowiązani do prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT.
- Swój rejestr sprzedaży i zakupów VAT będą przesyłać do resortu finansów, jako Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT).
- Ministerstwo Finansów przygotowało kampanię informacyjną na temat JPK.
Od 1 stycznia 2018 r. ok. 1,6 mln mikroprzedsiębiorców dołączy do grona podatników VAT, którzy prowadzą elektroniczną ewidencję VAT (czyli rejestr sprzedaży i zakupów VAT) oraz przesyłają ją jako JPK_VAT. Duże przedsiębiorstwa wysyłają JPK_VAT od 1 lipca 2016 r., a małe i średnie od 1 stycznia 2017 r. W województwie kujawsko-pomorskim liczba mikroprzedsiębiorców przekracza 67 tys. (rozkład podatników VAT, którzy od 1 stycznia 2018 r. będą zobowiązani do przesyłania JPK_VAT na poszczególne urzędy skarbowe, prezentuje poniższa tabela.
„Chcemy stale polepszać sytuację przedsiębiorców i wzmacniać uczciwą konkurencję. Temu służy także rozszerzenie stosowania JPK na mikrofirmy. Pomoże im to w eliminowaniu nieuczciwych kontrahentów, porządkowaniu ewidencji i ograniczy liczbę kontroli ze strony służb skarbowych” – podkreśla Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grudziądzu.
Testowa wysyłka JPK_VAT
Resort finansów (Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grudziądzu) zachęca do testowego składania JPK_VAT już teraz.
„Chcemy by mikroprzedsiębiorcy już teraz nauczyli się przesyłać plik JPK. Dzięki temu otrzymają szybszy zwrot podatku – zamiast 60 dni będzie to nawet 25 dni. Dotyczy to rozliczeń za październik, listopad i grudzień 2017 r. Przygotują się wcześniej i sprawdzą, czy ich rozliczenie jest poprawne” – wyjaśnia Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grudziądzu.
Mikroprzedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc resortu finansów w wypełnianiu nowego obowiązku. Na nowej odsłonie strony www.jpk.mf.gov.pl, która znajduje się na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów, podatnicy znajdą m.in. bezpłatne i bezpieczne narzędzia do utworzenia i wysłania JPK_VAT, dowiedzą się – krok po kroku – jak przygotować, podpisać (w tym jak założyć bezpłatny profil zaufany eGo) i przesłać gotowe pliki do administracji skarbowej.
Kampania informacyjna o JPK_VAT
Ministerstwo Finansów wraz z Krajowa Administracją Skarbowa przygotowały szeroko zakrojoną kampanię informacyjna nt. JPK_VAT. Oprócz standardowych działań: plakatów, ulotek, listów i szkoleń dla przedsiębiorców, które przeprowadzą specjalnie przeszkoleni pracownicy administracji skarbowej, podjęto współpracę z wieloma instytucjami i urzędami, których interesariuszami są mikroprzedsiębiorcy.
Przez najbliższe miesiące resort finansów wesprą komunikacyjnie m.in. Ministerstwo Rozwoju (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) i biznes.gov.pl), a także Ministerstwo Cyfryzacji, ZUS, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz banki, np. PKO BP i mBank.
W listopadzie ruszy zakrojona na szeroką skalę kampania w TV, radio i Internecie. Zainteresowani będą też mogli korzystać z dedykowanej infolinii Krajowej Informacji Skarbowej i uzyskać informacje w urzędach skarbowych.
Czym jest JPK_VAT
JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, do 25-go dnia miesiąca, za miesiąc poprzedni, nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie.
„JPK_VAT to nic innego, tylko dokładne dane, odzwierciedlające ewidencję zakupu i sprzedaży, którą do tej pory podatnicy mają prowadzić aby złożyć prawidłową deklarację VAT. To przełożenie ewidencji na pewien schemat, który funkcjonuje wśród wszystkich podatników w jednolity sposób” – zaznacza Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grudziądzu.
Więcej informacji
www.jpk.mf.gov.pl oraz Krajowa Informacja Skarbowa 801 055 055, 22 330 03 30.