
25 osób przyszło na pierwsze spotkanie, a tym samym powołanie Klubu Seniora w Gminnym Centrum Kultury stało się faktem. Dyrektor Hanna Szumotalska z radością powitała panie i panów. Tak duży odzew potwierdził, że tego typu klub jest w gminie potrzebny.
Niezdecydowanych jeszcze seniorów informujemy, że drzwi w GCK są nadal otwarte i jeśli tylko ktoś ze starszych osób chce przynajmniej raz na dwa tygodnie – taki ustalono cykl spotkań – ciekawie spędzić czas, powinien skontaktować się z dyrektor, bezpośrednio lub telefonicznie – 530443373.
Środowe spotkanie (18 października) to przede wszystkim ogólne nakreślenie przez H. Szumotalską wizji działania Klubu Seniora. – Chcemy zaproponować państwu różne formy spędzania czasu, od pieszych wycieczek, spotkań z ciekawymi ludźmi, potańcówek, gier planszowe, po wyjazdy do kina lub teatru. Planuję też wycieczki do ciekawych miejsc – mówiła dyrektor, dodając, że jest otwarta na każdą propozycję seniorów.
Panie i panowie zostali już zaproszeni przez szefową GCK na 2 listopada, w tym dniu o godzinie 18 odbędą się Zaduszki Poetyckie. Młodzież z naszej szkoły, należąca do Kółka Literackiego w Centrum oraz zespół PÓŁnaPÓŁ zaprezentują wiersze i piosenki związane ze Świętem Zmarłych.
Ponad godzinne środowe spotkanie miało ciekawy przebieg, głos zabrała większość osób. Uzgodniono, że Klub Seniora powinien mieć swoją nazwę, która – po przedstawieniu propozycji – niebawem zostanie mu nadana.
Wspólnie zdecydowano również o dobrowolnej miesięcznej finansowej składce, która niewątpliwie ułatwi realizację seniorskich planów.
Okazuje się, że pomysł z powołaniem Klubu Seniora był trafny. Teraz tylko należy życzyć paniom i panom i oczywiście dyrektor GCK, aby nie zabrakło im inwencji i jej realizacji.
(r)

W sobotę 14 października 2017 r., mieszkańcy Gminy Gruty, mogli uczestniczyć w żywej lekcji historii. Panie Beata Osmańska, Danuta Litwinowicz i Celestyna Cichocka wiosną pod egidą Międzygminnego Porozumienia Samorządowego MPS, aplikowały o środki z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich FIO bis 2017. Grupa „Gospodynie” otrzymała dotację w kwocie 3 670zł na realizację projektu „Tradycja kontra współczesność kulinarna naszego regionu”, który był odpowiedzią na bieżące potrzeby mieszkanek Gruty.
W sobotę odbyła się czwarta już edycja Biegu Pod Górę, który odbył się w Dąbrówce Królewskiej. Organizatorem biegu była wójt gminy Gruta – Halina Kowalkowska. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem – w biegu wzięło udział przeszło 80 biegaczy, z całego kraju. Jak widać wznowienie imprezy po dwuletniej przerwie okazało się być trafną decyzją – uczestnicy biegu wraz z rodzinami oraz publicznością wspólnie wychwalali malowniczą, aczkolwiek bardzo wymagającą trasę, dobrą organizację imprezy oraz dodatkowe atrakcje. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko LGD Vistula, którzy zadbali o dodatkowe konkursy oraz pyszne starodawne jadło, wyśmienitymi zapachami przyciągało publiczność również stoisko z domową grochówką oraz pysznymi wypiekami domowymi. Dla dzieci organizator przewidział mini bieg na trasie 200m z bajecznymi nagrodami. Każdy biegacz tuż po przebiegnięciu linii mety otrzymał pamiątkowy medal. Odbyła się również dodatkowa loteria z ciekawymi nagrodami. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody finansowe oraz rzeczowe. Wszystkim biegaczom serdecznie gratulujemy ukończenia tak wymagającego biegu!