OSTRZEŻENIE

m_9629a095696bdd073c675b799dbba1d0Uwaga mieszkańcy! IMGW ostrzega o OBLODZENIACH możliwych od 19:10 dnia 20.11.2017 r. do godz. 08:00 dnia 21.11.2017 r.

Dodatkowe informacje: Po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, które występowały w dzień przy temperaturze pow. 0 st. C., prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0 st. C. powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna przy gruncie może wynosić nawet -5 st. C. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach.

Konkurs GĘSINA

image001Jak co roku zapraszamy całe rodziny do udziału w konkursie relacje ze świątecznego obiadu z gęsiną w roli głównej. Warto wziąć w nim udział, bo na uczestników czekają atrakcyjne nagrody, między innymi sprzęt gospodarstwa domowego, gry, i przybory plastyczne. Autorzy najlepszej relacji wyjadą od nas na nowych rowerach, które są nagrodą główną.

Konkurs na relację jest adresowany do wszystkich mieszkańców regionu, którzy kultywują starą polską tradycję i 11 listopada zasiedli do świątecznego obiadu, na którym będą królowały potrawy przygotowane z kujawsko-pomorskiej gęsiny.

 Zapraszamy do nadsyłania relacji z przygotowań i biesiadowania w gronie rodzinnym. Zgłoszenie powinno zawierać zarówno zdjęcia i filmy oraz sprawozdania tekstowe z rodzinnego biesiadowania, jak i własne przepisy na potrawy z gęsiny.  Ważna informacja dla wszystkich potencjalnych uczestników: w zabawie mogą uczestniczyć jedynie osoby, które nie zostały nagrodzone lub wyróżnione w poprzednich edycjach konkursu. Kompletny regulamin w załączeniu (PDF).

 Relacje można przesłać pocztą tradycyjną na adres Urzędu Marszałkowskiego (Plac Teatralny 2, 87-100 Toruń, pokój 219) lub elektroniczną (na adres mailowy gesina@kujawsko-pomorskie.pl) lub dostarczyć osobiście. Na zgłoszenia czekamy do 16 listopada.

Zapraszamy także dzieci i młodzież do udziału w konkursie plastycznym ,,Gęś z mojej wyobraźni”. Prace plastyczne należy dostarczać wyłącznie pocztą tradycyjną (liczy się data wpływu pracy do organizatora) lub osobiście na adres urzędu. Termin nadsyłania zgłoszeń w tym konkursie również upływa 16 listopada. Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody, Więcej informacji tutaj.

 Informacja o ubiegłorocznych konkursach i prace laureatów-tutaj.

 W tym roku marszałek Piotr Całbecki przekazał dla mieszkańców regionu 2017 świeżych gęsich tuszek, które można było wygrać w konkursach organizowanych przez regionalne i lokalne media na terenie całego województwa. Zwycięzcy konkursów odebrali smakowite nagrody 4 listopada w wyznaczonych miejscach naszego województwa.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego


Załączniki

Komunikat PLWet

powiatowy-lekarz-weterynariiPowiatowy Lekarz Weterynarii w Grudziądzu zaprasza do udziału w Programie zwalczania zakaźnego zapalenia nosa tchawicy/otrętu bydła (IBR/IPV) oraz wirusowej biegunki bydła i choroby błon śluzowych (BVD MD). Program jest dobrowolny, koszt związane z pobieraniem i badaniem laboratoryjnych próbek ponoszą posiadacze zwierząt.

Chęć uczestnictwa w programie należy zgłosić do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Grudziądzu za pośrednictwem lekarza weterynarii, opiekującego się stadem do dnia 27 listopada 2017 roku. Stada zgłoszone do programu do końca bieżącego roku, przystąpią do jego realizacji z dniem 01 stycznia 2018 roku.

Dyskusyjny Klub Książki w Okoninie wygrał kilkadziesiąt książek dla swojej Biblioteki!

tekstW trakcie 3. Śląskich Targów Książki w Katowicach, których gościem honorowym byli Węgrzy, poznaliśmy wyniki konkursu, który był częścią akcji „Dwa Bratanki – odkrywamy literaturę węgierską w Polsce” organizowanej przez Węgierski Instytut Kultury, Good Books i Instytut Książki.

Członkowie naszego  Klubu – Basia, Mirela, Małgosia, Klara, Ania i Kazimierz dokonali recenzji książki „Czarownica z Funtinel”  Alberta Wass’a w formie  multimedialnego filmiku. Był to konkurs ogólnopolski i wygrało tylko 10 recenzji. Wśród tej prestiżowej dziesiątki znalazł się także nasz filmik.

Nagrodą jest pozyskanie tzw. węgierskiej półki, czyli kilkudziesięciu książek z przetłumaczonej literatury węgierskiej. To wspaniały, jak widać i skuteczny, sposób na wzbogacenie księgozbioru, jak i na świetną współpracę naszych Czytelników! Wszyscy bardzo chętnie pracowali przy tym projekcie i każdy włożył w to swój trud i czas. Niemniej warto było! Dziekuje bardzo członkom naszego DKK,  a wszystkich zapraszam już niedługo po nowe książki.

Bieg Pod Górę – Ankieta

Młodzi sportowcy znakomicie uczcili 11 Listopada

To już sportowo-patriotyczna tradycja… Uczniowie i nauczyciele ze szkoły w Grucie każdego roku biorą udział w Biegu Niepodległości organizowanym przez Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku w Grudziądzu.

Uczniowie Marcin Waszewski, Maja Tracka, Jakub Popiołek, Paweł Piotrowski, Kaja Bonas, Jakub Nadworny, Dawid Kwiring oraz nauczyciele Ania Kalinowska i Tomek Piwowarski – to lista naszych startujących.

Rewelacyjna okazała się Kaja Bonas, pokonując niełatwą sześciokilometrową trasę spośród kobiet i dziewcząt zameldowała się na mecie pierwsza! Brawo.

Również doskonale pobiegł Jakub Popiołek, który wśród chłopców i mężczyzn finiszował na siódmej pozycji.

– Bardzo się cieszę z tych rezultatów – dzieli się sportowymi wrażeniami Tomasz Piwowarski, który również biegł po ścieżkach Fortu Wielka Księża Góra. – Nad naszą zgraną i ambitną ekipą trenerską pieczę miał Aleksander Zadykowicz. Przy okazji chcę bardzo serdecznie podziękować naszej władzy za to, że zapewniła nam transport, że mogliśmy wziąć udział w tym szczególnym biegu.

Nie ma zdjęć w tej galerii.

                                                                                                                                  (tng)

Patriotyczne przedstawienie w Plemiętach

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości (10 listopada 2017 roku) uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej w Plemiętach, wspólnie z nauczycielką Hanną Mrozińską, zaprezentowali bardzo ciekawe przedstawienie, którego kanwą były losy Polski.

Historia naszej Ojczyzny zrelacjonowana została głównie za pomocą scen symbolicznych i muzyki. I chociaż niewiele było słów w tej naprawdę interesującej opowieści, to uczniowie starszych klas na pewno odgadywali epizody historyczne – najczęściej tragiczne – Polski.

Jeszcze Polska nie zginęła, dopóki ją kochamy… Te piękne i ważne słowa to parafraza pierwszych słów Hymnu Narodowego Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy… Słowa te, jako motto, widział każdy, kto był na tym wyjątkowym przedstawieniu. I na pewno umieścił je w swoim sercu.

Patriotyczna lekcja w szkole w Plemiętach to nie tylko pamięć o losach naszej Ojczyzny, ale także hołd oddany tym wszystkim, którzy na przestrzeni wieków walczyli o Jej Wolność.

« 1 z 2 »

Tekst/foto: RAS

ANKIETA DOT. ODPADÓW KOMUNALNYCH

Planowane wyłączenie prądu

Operator energetyczny Energa zaplanował przerwy w dostawie energii elektrycznej dla mieszkańców, których sieć energetyczna podłączona jest do stacji transformatorowych:

15.11.2017r. w godz. 0800-1400 Orle 6